אנחנו הפיתרון הסביבתי – פרטים והסבר

אנו הפתרון הסביבתי!

כנגזרת מתפיסת עולמה של הנהלת פלסטו-ווק ובשונה מחברות מקבילות בתחום, כ- 99% ממארזי פלסטו-ווק מיוצרים מחומר ממוחזר (מאושר למגע עם מזון ובאיכות גבוהה ביותר), הנאסף ממקורות שונים, בניהם מחזור בקבוקים מנקודות האיסוף. בכך, פלסטו-ווק תורמת תרומה משמעותית לתהליך המחזור ולוקחת חלק משמעותי בפתרון הבעיה.

 

לקוח יקר – חשוב שתציין על גבי מדבקת המוצר שלך, את חשיבותה של פעולת המחזור, ואת העובדה שהאריזה שלנו / שלך עשויה מחומר ממוחזר וניתנת למחזור בקלות – בכך גם אתה תורם לשמירה על הסביבה.

 

התמונה למעלה: פעילות סביבתית לאיסוף זבל בחוף פלמחים, בשיתוף עמותת צלול – דצמבר 2018.

 

למה פלסטיק מסוג PET הוא סביבתי יותר?

למה אריזות הפלסטיק מסוג (PET (Polyethylene Terephthalate – סימון מחזור 1 (החומר העיקרי בו, אנו בפלסטו-ווק, משתמשים בתהליך הייצור) הן ידידותיות יותר לסביבה, בהשוואה לאופציות האחריות הקיימות בשוק?

 1. המדד העיקרי והחשוב, המקובל בעולם, לבחינת רמת הידידותיות לסביבה של אריזות שונות הוא מדד ה- Carbon Footprint ("טביעת רגל פחמנית" – עד כמה המארז, בתהליך הפקתו, עד הגעתו ללקוח מייצר פחמן מזיק לאטמוספרה). עפ"י מדד זה מארזי ה- PET מדורגים במקום גבוה, אפילו מעל אריזות מתכלות שונות וכמובן שמעל אריזות קרטון, אריזות קלקר, אריזות זכוכית ופח.
 2. הפקת אריזות הפלסטיק מסוג PET מושתת על שימוש במשאבים שעצם ניצולם התקין, אינו פוגע בטבע ובסביבה (הפלסטיק הוא תוצר של נפט). מאידך, הפקת אריזות הקרטון מושתת על ניצול משאבי טבע חשובים ביותר וניצול זה פוגע משמעותית בסביבת כדור הארץ – הקרטון, כמובן מופק מעצים.
 3. אריזות ה -PET ניתנות למחזור בקלות וללא נזק סביבתי. לכן, עידוד המחזור והדגשת חשיבות העניין, ע"י כתיבת מספר דברים בנושא על מדבקת הלוגו שלכם, יכולה כמובן לעזור.
 4. מערך האיסוף והמחזור של אריזות פלסטיק מסוג PET (נקודות האיסוף שכולנו מכירים) הוא מערך המחזור הגדול והמשמעותי ביותר בארץ.
 5. מחזור הוא הפתרון הטוב ביותר הקיים כיום, בעניין הסביבתי.

 

למה האריזות המתכלות הן פחות ידידותיות לסביבה ואף פוגעות בה?

 1. ראשית, האריזות המתכלות, הן מתכלות רק בתוך קומפוסט – בארץ אין מערך איסוף לקומפוס כלל – לכן, האריזות המתכלות בעצם לא מתפקדות כאריזות מתכלות ומתנהגות בדומה לפלסטיק רגיל.
 2. שנית, במידה והאריזות המתכלות, שעשויות מחומרים אורגניים (תירס, סויה ועוד…) יחליפו לגמרי את הפלסטיק, כמובן ששדות הגידול הקיימים כלל לא יספיקו ויצטרכו לברא (לכרות) מאות אלפי ואף יותר, דונמים של יערות, בכדי לעמוד בצריכה האדירה – נזק סביבתי גדול ממדים…!
 3. כמו כן, שדות גידול, בכלל ובפרט של האריזות המתכלות, נחרשים באופן תדיר – החריש של הקרקע משחרר לאטמוספרה גז חממה, הגורם להתחממות כדור הארץ – הבעיה הסביבתית המרכזית הקיימת היום.
 4. ובנימה אישית – לפני כ-10 שנים פלסטו-ווק היתה בין החברות הראשונות והחלוצות בנושא המארזים המתכלים (עבדנו עם חומר שנקרא PLA – חומר מתכלה העשוי מתירס), אבל כשהבנו שחומרים מסוג זה בעצם אינו סביבתי ובבחינה בהיבט רחב יותר הוא אפילו מזיק, הפסקנו את העבודה איתו ופעלנו לשימוש בחומרים ממוחזרים.

 

פעולות נוספות שאנו עושים כחלק מתפיסתנו הסביבתית

ראשית, אנו בפלסטו-ווק מודעים לחשיבות איכות הסביבה וההשפעה הרבה שיש לה על חיינו. על כן, אנו מחויבים לעשות את המרב והמיטב, כדי לאפשר וליצור שימוש סביבתי יותר וירוק יותר, הן בהיבט המארז הסופי והן בהיבט תהליכי הייצור ופעיליות החברה, השונות.

 1. אנו עובדים עם חומרים הניתנים למחזור ומייצרים מארזים הניתנים למחזור בפינות המחזור הפזורות ברחבי הארץ – מחזור המארזים שלנו מהווה פתרון נוח, יעיל ומיטבי, במטרה לשמור הסביבה.
 2. עמידה בתקני איכות הסביבה עפ“י החוק הישראלי.
 3. בחברה מיושמת מדיניות מחזור, בפעילות היומיומית – שאריות חומרי הגלם מהייצור נשלחות למחזור.
 4. החומרים העוברים בתהליך הייצור והמוצרים, אותם אנו מייצרים, יעמדו בסטנדרטים הישראליים, לשמירת איכות הסביבה.
 5. שאיפה לשיפור מתמיד במדדי איכות הסביבה.
 6. מתן מידע נאות והדרכה לבעלי עניין (הנהלה, לקוחות, עובדים ורשויות).
 7. כחלק מאחריותה הסביבתית / חברתית, פלסטו-ווק התקשרה עם תאגיד המחזור ת.מ.י.ר המוכר על ידי המשרד להגנת הסביבה ופועל להסדרת הטיפול באריזות, התשע"א – 2011 ("חוק האריזות"). באופן פעילות זו, פלסטו-ווק מאפשרת צמצום פסולת האריזות, מונעת את הטמנתה ומעודדת שימוש חוזר באריזות וכך עוזרת להגיע ליעדי המחזור הקבועים בישראל.

 

הידעת?!

 1. כ- 90% עד 95% מפסולת הפלסטיק שמסתובבת בים ובאוקינוסים מגיעה ממדינות העולם השלישי, שכמובן אינן ממחזרות, אבל גם אפילו אינן מטמינות את הפלסטיק, אלא משליכות אותו לים, מעשרת הנהרות הגדולים בדרום אסיה ואפריקה, שבהם יש לטפל.
 2. אריזות קרטון רבות, במיוחד בתחום המזון, מצופות פלסטיק פנימי ולעתים גם בעוד שכבות אחרות, שמקשות מאוד, עד כדי מונעות, את האפשרות למחזור המארז.
 3. נדרשת 91% פחות אנרגיה למחזור של 1 ק"ג של פלסטיק, בהשוואה למחזור של נייר. מר Keith Christman, מנהל תחום הפלסטיק באגודת הכימיה האמריקאית אומר: "לפלסטיק יש תפקיד חשוב בתהליכים התומכים בקיימות. ע"י שימוש בפחות חומר, ייצור פלסטיק מקטין את טביעת הרגל הפחמנית ופליטת גזי החממה וחוסך באנרגיה."
 4. קיימים סוגי פלסטיק אחרים, שאינם PET, שהמחזור שלהם בעייתי ופוגע בסביבה.

 

לעזרה/לייעוץ מקצועי מלאו פרטים

* שדה חובה